Знамение от иконы Божией Матери Благовещения во граде Устюге

Знамение от иконы Божией Матери Благовещения во граде Устюге

"Устюжское Благовещение" - чтимая икона, пред которой 25 июня 1290 года горячо и усердно молился святой Прокопий, Христа ради юродивый († 130З), о спасении града Устюга от гнева Божия.


Икона написана новгородским иконописцем в те годы, когда в городе княжил святой благоверный князь Всеволод-Гавриил († 1138; сведения о нем 11 февраля). В 1567 году при святом митрополите Филиппе (сведения о нем 9 января) из Великого Устюга святая икона принесена в Москву и поставлена в Успенском соборе. В настоящее время находится в Государственной Третьяковской галерее.
 
Тропарь Божией Матери пред иконой Ее Благовещение во граде Устюге
глас 4
Всепетая и Всеславная Царице Богородице,/ Мати всея твари Содетеля,/ христианская Надеждо и Заступнице,/ печальным утешение, ненадеющимся и отчаявшимся скорое надеяние, молим Тя:/ милостива буди нам, грешным,/ не остави раб Твоих/ и не отрини моления недостойных./ Молимтися, взирающе ко образу Твоему честному/ святыя и чудотворныя иконы Твоей/ и вопиюще с плавающими и путь шествующими,/ да пребудет милость Твоя./ О Владычице, ризою честною защити,/ и во всяцех местех злых соблюди,/ и молися к рождшемуся из Тебе Христу Богу нашему,/ да спасет от грех души наша. 
 
 

Написать комментарий